A szabadságharc vértanúira emlékeztek

2024. October 7., Monday 10:22

Az aradi vértanúk kivégzésének 175. évfordulójára emlékeztek péntek délután Szákszenden az Emlékparkban felállított kopjafánál. Az intézményvezetők, az egyházi és önkormányzati képviselők, illetve minden jelenlévő köszöntése után a Himnusz közös eléneklése nyitotta meg az ünnepélyt.

Ezután Papp Attila Csaba polgármester tisztelettel emlékezett a nemzet vértanúira, a magyar honvédsereg 13 tábornokára és Magyarország első alkotmányos miniszterelnökére, Batthyány Lajosra, akik 1849. október 6-án a legdrágábbat, életüket adták a szabadság reményében. A polgármester hangsúlyozta, hogy bár a harcot elbukták, de a szabadságért küzdő hazafiak halála mégsem volt hiábavaló, hiszen nemzetünk elindult a polgári fejlődés útján. A szabadságharc eredménye volt egyebek mellett a jobbágyfelszabadítás, a közteherviselés és a törvény előtti egyenlőség kihirdetése. Mindezek nem jöhettek volna létre, ha a különböző nemzetiségek (horvátok, szerbek, németek, osztrákok, örmények és magyarok) nem fogtak volna össze a közös cél érdekében. De vajon napjainkban is képesek vagyunk az összefogásra, együttműködésre, vannak még közös céljaink? Tette fel a kérdést Papp Attila Csaba, majd a beszédét azzal zárta, hogy soha nem késő belátni, hogy a megálmodott, szabad országért együtt és mindenkinek tennie kell.

Az elgondolkodtató szavak után az Öveges József Általános Iskola növendékeié volt a főszerep, akik történelmi visszatekintőt adtak a vértanúk emlékére Palotainé Papp Éva felkészítésével. A gyerekek visszarepítették a jelenlévőket a szabadságharc leverése utáni kegyetlen megtorlás időszakába, melyet a szitáló eső mellett Petőfi Sándor és Juhász Gyula versei, illetve Lévay József Aradi vértanúkról szóló balladája tettek még szívszorítóbbá.

Az előadás után az önkormányzat nevében Papp Attila Csaba polgármester és Kovács Laura kirendeltségvezető, illetve az Általános Iskola nevében Palotainé Papp Éva igazgató és Horváthné Stier Katalin igazgatóhelyettes elhelyezték a kegyelet koszorúit az emlékművön. A megemlékezés a Szózat eléneklésével zárult.

Kevesebb